80η Επέτειος της Μάχης της Κρήτης – Η Μάχη του Ηρακλείου

80η Επέτειος της Μάχης της Κρήτης

20 Μαΐου – 1 Ιουνίου 1941

Mε αφορμή τα 80 χρόνια από την Μάχη της Κρήτης, ο Δήμος Ηρακλείου σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης και το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης, πραγματοποίησαν στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, έκθεση με ντοκουμέντα και ενθυμήματα από τη Μάχη της Κρήτης (15 Μαΐου – 27 Ιουνίου 2021).

Η έκθεση εστίασε στα ιστορικά γεγονότα που αφορούν στη Μάχη του Ηρακλείου, μέχρι και την ημέρα κατάληψης της πόλης από τους Γερμανούς (1η Ιουνίου 1941). Η έκθεση περιλάμβανε ιστορικά κειμήλια, όπως σπάνιες στολές, εξαρτήσεις, οπλισμό και ατομικά είδη των στρατιωτών των αντιμαχόμενων δυνάμεων, των ελληνικών και συμμαχικών που είχαν αναλάβει την υπεράσπιση του νησιού και των γερμανικών που επιτέθηκαν την 20η Μαΐου 1941.